.
.

Svet podujatí

.

Európsky týždeň mobility 2023 prináša inšpiratívne aktivity pod heslom Šetri energiu


Dátum 16. až 22. septembra patrí každoročne Európskemu týždňu mobility – iniciatíve, v ktorej Mesto Trnava nemôže chýbať, pretože si uvedomuje dôležitosť udržateľnej mestskej dopravy a realizuje v tomto smere viacero opatrení.

Tohtoročná téma ETM znie Šetri energiu a zameriava sa na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy. Cieľom je dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu. Úspora energie v doprave je kľúčovým faktorom v boji proti klimatickým zmenám a zlepšovaniu kvality životného prostredia.
Tento ročník Európskeho týždňa mobility vyzýva miestne samosprávy, organizácie a podniky i jednotlivcov, aby prijali vhodné opatrenia a podporili iniciatívy, ktoré umožnia účinnejšie využívanie energie v oblasti dopravy. To môže zahŕňať znižovanie spotreby paliva a emisií, podporu nízkoemisných a elektrických vozidiel, zlepšovanie verejnej dopravy, propagáciu alternatívnych druhov mobility a podobne.

V Trnave nás tento týždeň čakajú viaceré aktivity. Ak sa v pondelok 18. a utorok 19. septembra budete po meste pohybovať na bicykli, korčuliach, kolobežke, jednokolke či pešo alebo využijete Mestský bus, zastavte sa na Raňajkách pre nemotoristov. Ponúkneme vám ich pred Divadlom Jána Palárika medzi 7.00 a 9.00 h ako poďakovanie, že využívate udržateľné spôsoby mobility, čím odľahčujete dopravu v meste a šetríte energiu.

V stredu 20. septembra o 18.00 h je v spolupráci s bežeckou iniciatívou Love Them Running Club naplánovaný beh mestom v ľahkom tempe. Je určený pre amatérskych bežcov aj profesionálov, ktorí si chcú dať večerný výklus a zároveň sa stretnúť s novými ľuďmi.
Stretneme sa pred kaviarňou na Hlavnej 44 a spoločne pobežíme približne šesťkilometrovú trasu z centra Trnavy až na Sláviu k novému bežeckému areálu. Cestou naspäť sa na pamiatku odfotíme pri Trnavskom heštegu fotka a záverečný šprint nás dovedie do cieľa, kde bude čakať malé občerstvenie.

Aj štvrtkový večer bude venovaný mobilite, tento raz z inej stránky. Projekt Trnava v pohybe sa venuje prioritne školákom, od 17. hodiny si však bude môcť prísť svoje pohybové schopnosti a zručnosti otestovať ktokoľvek. Pred radnicou na Hlavnej 1 si vyskúšate rôzne športové disciplíny a budete sa môcť aj porovnať s ostatnými. Na záver dňa aktivity vyhodnotíme.

Piatok 22. septembra sa bude – tak ako v celej Európe – niesť v znamení Dňa bez áut. Mestská autobusová doprava v Trnave bude pre všetkých cestujúcich bezplatná.

Časť Halenárskej ulice bude uzavretá a namiesto áut bude patriť ľuďom – vznikne tu dočasný park s príjemným sedením a celodenným programom.

„Uzavretý úsek cesty chceme premeniť na peší verejný priestor a ukázať, že historické centrum mesta môže ponúknuť rôzne možnosti vyžitia. Zároveň upokojíme dopravu v oblasti pri základnej škole. Môžeme si skúsiť predstaviť, ako by vyzerala táto ulica bez áut,“ hovorí koordinátor Európskeho týždňa mobility pre Mesto Trnavu Matej Cagala z referátu participácie Mestského úradu v Trnave.

O 9.00 h sa na Halenárskej začne workshop pre žiakov základnej školy na tému udržateľnej mobility a šetrenia energie. Interaktívnou formou sa dozvedia, koľko elektrickej energie je potrebné vytvoriť na rozsvietenie žiarovky či zohriatie vody. Vyrobíme ju nanajvýš ekologicky – šliapaním do pedálov bicykla.
V poobedných hodinách sa k nám na Halenárskej pridá Základná umelecká škola so sídlom na Mozartovej. Predstaví svoj umelecký projekt, ktorý chce prostredníctvom kresby ako základnej vyjadrovacej techniky priniesť pohliadnutie na vývoj mobility a jej budúcnosť.

Pozvaní sú všetci, ktorí si chcú vyskúšať, aké je to kresliť pod umeleckým dozorom a nemať pri tom žiadne hranice predstavivosti. Inšpiráciou môžu byť vynálezy z minulosti alebo vízie do budúcnosti. Fantázii sa medze rozhodne klásť nebudú. Každá kresba bude na mieste aj vystavená – čím viac ich bude, tým bude priestor pestrejší a ponúkne pohľad na vývoj dopravy očami rôznych generácií.

„Európsky týždeň mobility môže byť inšpiráciou k využívaniu aktívnych foriem mobility, ako sú chôdza či bicyklovanie, a môže tiež motivovať vyskúšať verejnú dopravu či zdieľané jazdy. Každý si môže vybrať podľa svojich možností a preferencií a prispieť tak svojou troškou k zníženiu počtu automobilov na cestách a zlepšeniu kvality ovzdušia a celkového stavu životného prostredia,“ uzatvára Matej Cagala.

Udržateľná mestská mobilita prináša:

  • menšie až nulové emisie,
  • čistejšie a zdravšie ovzdušie,
  • tichšie a bezpečnejšie ulice,
  • menej dopravných nehôd,
  • nižšiu spotrebu fosílnych palív,
  • slobodu pohybu.

Diskusia

komentárov
Verified by MonsterInsights