.
.

Svet podujatí

.

Medzinárodný cestný beh Majcichovská desiatka piaty raz o Remekov pohár


Po 38. kapitole Suchovskej pätnástky (cesta 15,3 km), ktorú vyhral v uliciach Suchej nad Parnou dlhým sólom Gabriel Švajda z Dvorov nad Žitavou a na polovičnej trati žien (7,65 km) bola prvá Romana Komarňanská z BMSC Bratislava, sa najbližšie pobeží v trnavskom regióne ďalšie tradičné vidiecke podujatie.
Obec Majcichov chystá, v spolupráci s viacerými zložkami, na nedeľu 1. marca 25. ročník cestného behu na 10 km. Ostrý štart hlavného pelotónu bude o 12.00 h. Oficiálne certifikovaný, rovinatý okruh dáva možnosť dosiahnutia rýchlych časov. Kvalitné traťové rekordy patria Jozefovi Lenčéšovi z Interu Bratislava (29:41 min) a Ľudmile Melicherovej zo Slávie PF Banská Bystrica (34:21). Tohtoročná online registrácia (vos-tpk / preteky) je možná už iba do 26. februára.
Ouvertúra sa bežala 4.3.1979. Doteraz najúspešnejším vytrvalcom bol šesťnásobný víťaz Milan Seman z bratislavských klubov Slávia SVŠT a Inter. Imrich Magyar z Nových Zámkov vyhral Majcichovskú desiatku štyri razy. V rokoch 1991, 1993-2003 mali preteky pauzu. V tejto dedine Trnavského okresu teda už dvadsiaty piaty raz pôjde o pripomenutie si historického okamihu: štartu prvého československého aj európskeho kozmonauta Vladimíra Remeka (2.3.1978 z kazašského Bajkonuru na Sojuze 28).
Predvlani, pri príležitosti 35. výročia dejinnej kozmickej udalosti, pripravili Majcichovčania pre svojho čestného občana a jeho manželku Janu slávnostný večer. Vladimír Remek, voľakedajší bežec na stredné trate v drese Slavoja Čáslav (za český klub behala i nezabudnuteľná reprezentantka ČSSR Jarmila Kratochvílová), sa vtedy v spomienkach vrátil do začiatku marca sedemdesiateho ôsmeho roku, keď dostal možnosť vzlietnuť do vesmíru z pozície občana iba tretej krajiny sveta, po veľmociach ZSSR a USA. Takejto pocty sa dočkal ako osemdesiaty siedmy obyvateľ celej planéty. Na orbite krúžil šesť dní vo vesmírnom komplexe Saľut 6 po boku Alexeja Gubareva, Jurija Romanenka a Georgija Grečka. Remekov historický let trval 7 dní, 22 hodín a 18 minút. Neskôr (2004-2013) bol dve volebné obdobia poslancom Európskeho parlamentu za ČR. Od lanského 14. januára pôsobí Vladimír Remek v Moskve na poste veľvyslanca Česka. „Svoju“ desiatku v uliciach Majcichova odštartoval tri razy (2011, 2012, 2013). O nový Remekov pohár sa teraz pobeží piatykrát. Kozmonautovu trofej vlani získali absolútni víťazi oboch hlavných kategórií Majcichovskej desiatky, Branislav Šarkan (MKŠS-AK Kysucké Nové Mesto, 31:42) a Ľubomíra Maníková (JM Demolex Bardejov, 37:29). Vedno s dospelými dostávajú priestor v týchto cestných pretekoch i vytrvalostné nádeje do 19 rokov. Pred rokom sa najviac darilo Lukášovi Prívarovi (MKŠS-AK Kysucké Nové Mesto, 34:56) a Zuzane Durcovej (TJ Spartak Myjava, 44:03).
Diváci v cieľovej zóne M-10 opäť budú mať prehľad o aktuálnom poradí vďaka veľkej svetelnej tabuli. Majcichovskí usporiadatelia, pod vedením starostu obce Tibora Mareka, venujú bežcom originálne štartové čísla na pamiatku a pripravili im aj ďalší zberateľsky vzácny suvenír. Účastnícky limit je päťsto desiatkarov. Všetci uhradia rovnaký vklad 5 eur až v nedeľu od deviatej hodiny v kultúrnom dome. Organizátori sa i tentoraz môžu spoľahnúť na prácu skúsených časomeračov z Topoľčianok. VOS-TPK, štáb s elektronickým časomerom, začal svoju činnosť pri orientačných behoch v roku 1992. Parkovisko áut a šatne bežcov sa z kapacitných dôvodov prvý raz presúvajú do priestorov Futbalového štadióna Viktora Karela. Majcichovská desiatka 2015 rozdá bodové kolekcie do oboch trnavských bežeckých líg, župnej aj regionálnej. (Jaroslav Lieskovský, spoluzakladateľ Majcichovskej desiatky)

Diskusia

komentárov
Verified by MonsterInsights