.
.

Svet podujatí

.

Relykros otvára sezónu na SLOVAKIA RINGu


FIA Majstrovstvá zóny strednej Európy v relykrose prichádzajú na okruh SLOVAKIA RING po druhýkrát a tak ako minulý rok, aj teraz otvoria pretekársku sezónu nášho prvého profesionálneho autodromu. Okrem slovenskej špičky sa o víťazstvo pobijú aj maďarskí, rakúski a českí pretekári.

rallyecross_orechova_potonVíkend 12. a 13. marca bude patriť slovenským, rakúskym aj maďarským národným majstrovstvám v relykrose, no pridajú sa k nim aj českí „historici“. Triedy Super 1600, Super Touring Cars do a nad 2000 cm3, tri triedy historikov a pohárové triedy Hungarian, Astra a Swift Cup povedú ostré súboje v najrozmanitejších pretekárskych strojoch. Čakajú na nich 2 tréningové jazdy, 3 ostré jazdy, dvakrát semifinále a jedno finále.

Pripomeňme si, o čom vlastne je fenomén s názvom relykros. Táto disciplína uzrela svetlo sveta ešte v 60. rokoch minulého storočia vo Veľkej Británii, keď ju vytvorili špeciálne pre britskú televíziu. Preteky sa konajú na pomerne krátkych tratiach, pozostávajúcich z asfaltového, ale aj nespevneného – tzv. „šotolinového“ povrchu. Dramatická zmena povrchov dodáva na nepredvídateľnosti, trestá každé zaváhanie a odmeňuje tých najlepších. Na SLOVAKIA RINGu je takáto 1250-metrová trať so 65 % asfaltového povrchu umiestnená divácky pohodlne – celá je viditeľná z krytej tribúny A, ako aj montovaných tribún B a C na konci hlavnej štartovej rovinky.

Voľné tréningy, v ktorých musí štartovať každý pretekár, sú na programe v sobotu od 11:00. Po nich nasleduje prvá z troch ostrých jázd toho víkendu. V každej z nich odštartujú bok po boku autá do štyroch napínavých kôl. Predovšetkým ich umiestnenie napokon rozhodne, kto sa dostane do dvoch semifinálových a jednej finálovej jazdy. Nedeľňajšie semifinále je vypísané na 5 kôl, pre 6 áut. Traja najlepší z oboch semifinálových jázd sa v päťkolovom finále pobijú o celkové prvenstvo. V tejto chvíli je na zozname prihlásených vyše 135 vozidiel!

Ústredným diváckym motívom relykrosu sú samozrejme súboje „nárazník o nárazník„, kde pretekári nemajú priestor šetriť svoje vozidlá a do jazdy dávajú skutočne všetko: napokon o ich výsledku rozhodujú 4 krátke – a teda napínavé kolá. Týmto formátom je o zábavu vždy postarané. Stručné, akčné, zábavné preteky lákajú na okruhy čoraz viac divákov po celom svete. Celý svetový šampionát FIA WRX absolvuje tento rok dokonca aj legendárny 9-násobný šampión WRC – Sébastien Loeb (Team Peugeot-Hansen), ako aj Ken Block (Hoonigan Racing Division), známy najmä vďaka kaskadérskym gymkhana videám.

Lístky na FIA Majstrovstvá zóny strednej Európy v relykrose na SLOVAKIA RINGu (12.-13. marec) sú v predpredaji na weboch slovakiaring.sk, ticketportal.sk, ako aj priamo na mieste počas podujatia.

Diskusia

komentárov
Verified by MonsterInsights