.
.

Svet podujatí

.

Špačinský trojuholník 2014 poctou rodáčke Anke Chmelkovej


Tohtoročná prvá júlová sobota vojde veľkými písmenami do histórie špačinského športu. Dedina na skok od Trnavy žila 37. ročníkom cestného behu Špačinský trojuholník. Trať dlhú 10 km sa rozhodlo pokoriť 138 mužov a žien zo Slovenska, Česka a Portugalska. Z nich neprišli do cieľa iba dvaja.

 

Absolútny primát patril známym atlétom, Michalovi Puškárovi z trnavskej Slávie a Ľubomíre Maníkovej z bardejovského JM Demolex. Najstarším účastníkom vydareného festivalu v maratónkach bol 77-ročný Trnavčan Pavel Selecký, ktorý už bežal aj špačinskú premiéru (1.7.1978). Odvtedy vynechal iba tri ročníky.

 

V priaznivom počasí prišlo veľa divákov. Tí vytvorili podujatiu výbornú atmosféru. Usporiadateľský štáb, na čele so starostom obce Júliusom Zemkom, vyšperkoval 37. bežecký deň do posledného detailu. Nechýbalo ani tradičné vystúpenie obľúbenej folklórnej skupiny Špačinčanka. Dlhé roky ju vedie harmonikár Jozef Slezák.

 

Prekrásne vynovený športový areál patril pred záverečným dekorovaním víťazov a žrebovaním pretekárskej tomboly nevšednej oslave. Toto podujatie totiž venovali Špačinčania svojej najslávnejšej rodáčke, atlétke Anke Chmelkovej-Blanárikovej, pri príležitosti významného životného jubilea. Účastníčka OH 1968 v Mexiku sa dva roky predtým stala v Budapešti majsterkou Európy v hladkom behu na 400 m. Bola vôbec prvou slovenskou atlétkou, ktorá získala pre ČSSR zlatú medailu na otvorených športoviskách.

 

Pani Chmelková zavítala cez minulý víkend do rodnej obce spolu s manželom a bola čestnou štartérkou medzinárdných bežeckých pretekov. Ako prezradila, veľmi si váži poctu, ktorej sa jej pri okrúhlych narodeninách dostalo od rodákov.

 

Text: Jaro Lieskovský

 

Foto: Marta Országhová

 

Diskusia

komentárov
Verified by MonsterInsights